51

Jak wypłacać pieniądze za granicą?

Wybierając się wypoczynek zagraniczny najczęściej zabieramy ze sobą walutę obowiązująca w danym kraju. Nie zawsze tych pieniędzy wystarcza, więc zaczynamy korzystać z karty, którą posiada chyba każdy. Ten wygodny kawałek plastiku zdecydowanie ułatwia życie, ale za granicą wypłaty gotówki i płatności bezgotówkowe przy użyciu karty mogą sporo kosztować.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z obowiązującymi w naszym banku opłatami za wypłatę środków z zagranicznych bankomatów. Przy euro czy dolarach koszty nie są zbyt duże, jednak inne, mniej popularne waluty mogą narazić nasz budżet, poprzez głównie podwójne przewalutowanie. Dotyczy to kart innych niż Visa. Dolary i Euro to waluty obsługiwane także przez organizację MasterCard. Oznacza to w skrócie, że wypłata gotówki, czy płatność kartĄ najpierw przeliczana jest po ustalonym kursie na Euro, czy dolary i następnie na złotówki. Przewalutowania dokonuje się po niezbyt korzystnych kursach. Stąd rozsądniej ograniczyć tego typu transakcje do minimum – zakup lokalnej waluty w tańszych kantorach stacjonarnych, czy coraz bardziej popularnych e-kantorach bardziej się opłaci. Co do kart Visa należy spodziewać się, że tracą na braku przwalutowania, stąd zarabiają inaczej – naliczane są prowizje od transakcji (zwykle ok. 3% od kwoty transakcji). Dlatego to, jaką kartą się posługujemy nie ma większego znaczenia – koszty i tak będą wyższe.

Prowizje naliczane są nie tylko od transakcji, ale i od wypłaty gotówki z bankomatów zagranicznych (podobnie jak przy wypłacie z bankomatu innego banku w kraju). Najczęściej wynosi ona 4% kwoty transakcji, z wyznaczeniem kwoty minimalnej prowizji. Jeśli przed wyjazdem poznamy wszelkie opłaty, jakimi możemy być obciążeni korzystając z kart za granicą, będziemy wykorzystywać je jedynie w sytuacjach nagłych i koniecznych.

Rzecz jasna karty są po to, by z nich korzystać. Jednak przy poznaniu wszelkich kosztów będziemy wykorzystywać je bardziej świadomie i unikniemy rozczarowań po powrocie do kraju, związanych z naliczeniem wysokich opłat bankowych.

Leave a Reply

Skorzystaj z usług księgowego
od 99 ZŁ
SPRAWDŹ